Home / Vücut Geliştirme Beslenme / Vücut Geliştirmeye Yeni Başlayanlar Nasıl Beslenmeli?

Vücut Geliştirmeye Yeni Başlayanlar Nasıl Beslenmeli?

Vücut geliştirmeye yeni başlayan biri için en önemli unsur beslenmedir. Beslenme sadece Vücut geliştirme ile uğraşanlar için değil tüm spor dalları ile uğraşanlar için önemlidir. Yani sağlıklı bir şekilde beslenmediğiniz ve vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri tüketmediğiniz zaman yaptığınız sporun da size yararında çok zararı olacaktır. Sağlıklı beslenme ile vücudun ihtiyacı olan besinleri ihtiyacınız kadar tüketirsiniz. Diyet genel olarak kilo vermek olarak adlandırılsa da aslında sağlıklı beslenmek için yapılan düzenli bir beslenme programıdır.

Vücut geliştirmeye yeni başlayan birisi için önemli olan besinlerin gücünü bilmek ve bunları çeşitli şekilde kombine ederek vücuda katkıda bulunmasını sağlamaktır. Her insanın genetik yapısı, kas yapısı, kemik yapısı ve vücut yatkınlıkları birbirinden farklı olduğu için her birey farklı besinleri farklı şekilde sindirmektedir. Bu nedenle ilk olarak vücudunuzu çok iyi tanımalısınız.

Vücut geliştirmeye yeni başlamış birisinin öncelikle bilmesi gereken “Enzimler nedir?” olmalıdır. Yani vücudumuzun üretemediği ve bizim vücudumuza takviye etmemiz gerekenler nelerdir? Çünkü vücudumuz için en önemli besinler enzimlerdir ve bunlar olmazsa Vücut geliştirme de istenilen başarıya ulaşamaz.

En önemli ve muhakkak vücudumuza girmesi gereken enzimler proteinler ve yağlardır. Yağlar; tekli ve çoklu doymamış yağlar olmalıdır. Bunlar; yağsız süt ve süt ürünleri ya da %1, %2 oranında yağ içeren süt veya süt ürünleri. Bunların her öğünde muhakkak tüketilmesi gerekir. Özellikle yumurta protein bakımından en zengin besin kaynağıdır. Bu nedenle kahvaltılarınızda muhakkak haşlanmış yumurta tüketmelisiniz. Protein bakımından zengin olan diğer gıdalar ise balık, yağ içermeyen hindi veya dana kıyması, derisi çıkartılmış tavuk ya da hindi eti olarak gösterilebilir. Bunun yanı sıra her öğünde sebzenin de olması gerekmektedir. Özellikle lifli gıdalar daha fazla tercih edilmeli. Çünkü lifli gıdalar vücut tarafından sindirilemediği için daha fazla kalori sarf ederiz. Bu da Vücut geliştirme için oldukça etkili olmaktadır.

Proteinlerin yanı sıra karbonhidrat tüketimine de önem verilmesi gerekmektedir. Çünkü karbonhidratlar kan şekerini tek çıkartan ve insülin hormonun salgılanmasını sağlayan tek şeydir. Antrenman sırasında karbonhidratlar daha fazla enerji sağladıkları için oksijene olan ihtiyacı da azaltırlar. Eğer karbonhidratlar az tüketilecek olursa antrenman sırasında kaslar gerekli enerjiyi sağlayamayacak ve yaptığınız sporu tam performans ile sürdüremeyeceksiniz ve dolayısıyla yıkım az olunca yapımdan da gereken verim sağlanamayacaktır. Bu nedenle antrenman öncesinde karbonhidrat alımına dikkat edilmelidir. Kısacası sabah kalktığınızda kahvaltınızda ve antrenman öncesinde karbonhidrat içeren gıdaları tüketebilirsiniz. Antrenman sonrasında ise antrenmanda yorulan ve yıkımı gerçekleşen kasların yapımının sağlanması için protein alınmasına ihtiyaç vardır.  Bu tüketimler vücut yapısına göre az ya da çok gelebilir. Bunun için ayarlamaların çok iyi bir şekilde yapılması gerekir.

Bunların yanı sıra öğünlerden bir tanesinde 1, maksimun 2 porsiyon meyve tüketilmelidir. Ancak kuru meyve tüketirken de ölçüyü kaçırmamaya çok dikkat edilmelidir. Vücut geliştirme için başlangıç olarak bunlara dikkat ederek sağlıklı bir şekilde beslenebilir ve kısa sürede istediğiniz vücut yapısına kavuşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan “Protein,Karbonhidrat ve Vitaminlerin Vücut Geliştirmedeki Önemi Nedir?” adlı yazımızda besinlerle ilgili faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

About MasterBodybuilder

Check Also

vücut geliştirme ve süt

Sütün Vücut Geliştirmedeki Yeri Tartışılmaz

Vücut geliştirmek için önemli olan tek şeyin spor yapmak olmadığını biliyoruz.Düzenli beslenmek de en az …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir