Home / Vücut Geliştirme Beslenme / Vücut Geliştirmede 10 Altın Besin

Vücut Geliştirmede 10 Altın Besin

Vücut geliştirme sporuyla uğraşanlar şunu çok iyi bilirler.Yemek yoksa gelişmek te yok! Bu makalemizde biz vücut geliştirme sporuna gönül vermiş arkadaşlar için en önemli 10 yiyecek nedir sorusuna cevap arayacağız.

Biftek olmazsa olmaz protein kaynaklarımızdan.İçerdiği besin sayesinde yüksek miktarda GH salınımı sağlayan bu besini ilk sıraya koyuyorum. Protein değeri yüksek bu besinin 100 gramında yaklaşık 30 gram protein bulunmakta.

Tavuk eti yine vücut geliştirmede en etkili besin kaynaklarından. Ete göre maliyetinin az olması ve kolay sindirimi bu besini öne çıkarmaya yetiyor.Unutmadan tavuk göğsünün 100 gramında 23 gram protein bulunmakta.

Somon yine beyaz et kategorisinde tercih edebileceğimiz önemli besinlerden biri.Ayrıca güçlü bir d vitamini kaynağı olması da biz sporcular için tercih edilme sebeplerinden. 100 gram somonda 22 gram protein bulunmaktadır.

Levrek vücut geliştirmeye etkisi büyük olan bir balık türüdür. İçeriğindeki yüksek orandaki fosfor,günlük ihtiyacımızın %25 ini karşılar.

Yumurta, içeriğindeki proteinlerin hızlı kana karışır nitelikte olması sebebiyle tercih edilen bir diğer besin.Özellikle beyazı,yağsız olması sebebiyle definasyon dönemindeki vücut geliştirmeciler için biçilmiş kaftan. Bu arada 1 adet yumurtada 7-8 gram dolaylarında protein bulunmaktadır.

Yoğurt bir sporcunun kategorisi ne olursa olsun sofrasından asla eksik etmemesi gereken bir besindir.İçerdiği kaliteli aminoasitler bir yana, antioksidan özelliği sayesinde vücudu zararlı mikroorganizmalardan arındırır ve hastalıklara karşı vücudun daha dirençli olmasını sağlar. Bunların yanı sıra bir de anti-aging etkisi bulunmaktadır.

Pirinç yıllardan beri vücut geliştirmede nam salmış etkili bir besin kaynağıdır. Yağ oranının düşük,karbonhidrat ve protein değerinin yüksek olmasıyla;hem hızlı kas gelişimi hem de sporcunun glikojen depolarının hızlı bir şekilde dolmasını sağlayan yüksek karbonhidrat değeri sayesinde ,adeta biz sporcular için vazgeçilmez bir besin kaynağı olmuştur.

Süt en eski vücut geliştirme şampiyonlarının dolaplarından eksik etmediği önemli bir protein kaynağıdır.Özellikle içerdiği kazein,kana yavaş yavaş karıştığından dolayı kaslarınıza ihtiyacı olan desteği uzun süre boyunca etkili bir biçimde sağlar. Bizim size tavsiyemiz günde yarım litre dolaylarında yarım yağlı süt içmenizdir.

Üzüm içerdiği zengin B ve C vitaminleri sayesinde hastalıklara karşı vücudumuzun dirençli olmasını sağlar. Glikoz bakımından zengin olması antrenman esnasında çabuk yorulmamanızı sağlar. Size tavsiyemiz antrenmandan 1 saat önce 100-200 gram üzüm kurusu yemenizdir.

Badem vücut geliştirme sporcularının tercih ettiği en etkili kuruyemiştir diyebiliriz.İçeriğindeki yüksek proteinin yanı sıra antrenmanlardan sonraki kas yorgunluklarının giderilmesindeki etkisi bu besini tercih sebebi yapmaya yetiyor.

Vücut geliştirmede muazzam etkiler yaratan bu besinleri dengeli bir biçimde tükettiğinizde,istediğiniz sonuçlara kesinlikle ulaşacağınızdan şüpheniz olmasın.İyi çalışmalar.

 

Bir önceki makalemiz olan Ek Besinlerin Vücut Geliştirmedeki Önemi Nedir? adlı makalemizde beslenme ile ilgili çok önemli bilgiler paylaştık.

 

 

 

 

 

About MasterBodybuilder

Check Also

vücut geliştirme ve süt

Sütün Vücut Geliştirmedeki Yeri Tartışılmaz

Vücut geliştirmek için önemli olan tek şeyin spor yapmak olmadığını biliyoruz.Düzenli beslenmek de en az …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir