Home / Evde Vücut Geliştirme Üzerine / Vücut Geliştirme Sporcularının Korkulu Rüyası : Overtraining(Aşırı Çalışma)

Vücut Geliştirme Sporcularının Korkulu Rüyası : Overtraining(Aşırı Çalışma)

Aşırı çalışma ülkemizdeki çoğu vücut geliştiricinin maruz aldığı bir durumdur. Bu neden aslında kısa sürede kaslı bir vücuda sahip olma isteğinden dolayı kaynaklanmaktadır. Ancak bu aslında bilgisizlik sonucunda oluşmaktadır. Eğer Evde vücut geliştirme çalışıyorsanız o zaman gerekli bilgileri edinmeli ve bundan sonra egzersizlerinizi yapmalısınız.

Vücut geliştirme konusunda ülkemizdeki insanların yeteri kadar bilgiye sahip değildir. Amerika’daki bir üniversitede yapılan araştırmalar ülkemizdeki tüm kurumların yaptığı araştırmalara bedeldir. Yani temelden gelen başkalarının yaptığı alışkanlıkları kopyalama isteği Evde kas yapma konusunda da devam etmektedir. Ancak bunu tam anlamıyla yapamadığımız içinde kaslarımız yerinde saymaktadır.

Aşırı çalışma dışarıdan bakıldığı zaman zararsız gibi durabilir. Ancak durum sanıldığından daha kötüdür. Çünkü vücut geliştirmenin asıl amacı kasları geliştirmektir. Ancak aşırı çalıştığınız zaman kaslarınız gelişmenin aksine gerilemeye başlar. Bu da vücut geliştirmeyi amacından uzaklaştırmış olur. Bu nedenle Evde vücut geliştirme çalışacağınız zaman kesinlikle fazla yükleme yapmamalısınız.

Vücudunuzdaki kasları geliştirmek istiyorsanız ilk olarak sabırlı olmanız gerekiyor. Çünkü kaslarınızı geliştirmek çok uzun bir süreci kapsamaktadır. Öyle 3 – 4 ayda ya da 1 yılda çok çalışarak istediğiniz vücuda kavuşmanız mümkün değil. Mükemmel bir vücuda sahip olmak istiyorsanız en az 5 yıla ihtiyacınız olacak. Eğer aceleci davranır ve Evde vücut geliştirme hareketleri fazla yapılırsa ve kaslara fazla yükleme yapılırsa o zaman bu süre 7 – 10 yılı bulabilir. Bu nedenle sabırlı olmak ve düzenli çalışmak size en iyi faydayı sağlayacaktır.

Aşırı zorlama kaslara normalin üzerinde yükleme yapılması anlamına gelmektedir. Bunun sonucunda ise fiziksel ve psikolojik etkenler sonucunda performans düşer. Bunun sonucunda ise kasın kendini yenilemesi normalden daha uzun sürer.

Aşırı çalışma aşırı zorlamanın devam ettirilmesi sonrasında ortaya çıkar. Eğer kaslarınızı bir gün çok zorlarsanız o zaman sorun olmaz. Ancak bu zorlamayı devam ettirirseniz o zaman kasların yenilenmesi  daha uzun süreceği için kas gelişimi de yavaşlayacaktır. Eğer Evde vücut geliştirme çalışıyorsanız o zaman kaslarınızın dinlenmesine de izin vermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan “Evde Vücut Geliştirmede Proteinin Önemi” adlı makalemizde proteinin bu sporda ne denli önemli olduğundan bahsettik.

About MasterBodybuilder

Check Also

Evde Vücut Geliştirme Programı Nasıl Olmalıdır?

Evde vücut geliştirme programı yaparken eğer yaptığınız antrenmanların etkili olmasını ve sonuçlarının kısa sürede almak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir