Home / Vücut Geliştirme Beslenme / Sütün Vücut Geliştirmedeki Yeri Tartışılmaz

Sütün Vücut Geliştirmedeki Yeri Tartışılmaz

Vücut geliştirmek için önemli olan tek şeyin spor yapmak olmadığını biliyoruz.Düzenli beslenmek de en az spor yapmak kadar önemlidir ve düzenli beslenmede sütün önemi yadsınamayacak derecededir. Şimdi “Sütü bu derece önemli yapan nedir ?” sorusunu cevaplayalım.

Süt , besin ögelerinden protein,karbonhidrat,yağ;minerallerden kalsiyum,fosfor,potasyum;vitaminlerden A, B, D, E, K vitaminlerini içeren zengin bir gıdadır.Ayrıca süt potasyuma sahip olduğu için egzersizlerden sonraki susuzluğu gidermek için sudan ve sporcu içeceklerinden daha etkilidir.Sağlıklı kilo almamız için besinleri hangi oranda tüketmemiz gerektiğini araştırdığımızda %50 karbonhidrat ,%35 protein ve %15 yağ oranlarıyla karşılaşırız.Süt bu anlamda içeriğindeki besin öğeleri bakımından sağlıklı kilo alma konusunda yardımcı olan besin türlerinden biridir.

Peki sütün vücut geliştirmedeki yeri ve önemi nedir?

1litre sütte yaklaşık 32 gram protein vardır ve bunların çoğunu Casein (kazein) ve whey proteinler oluşturmaktadır.Casein yavaş sindirilen bir protein türüdür.Bunun avantajları olduğu gibi dezavantajları da görülmektedir.Casein uyumadan önce ve vücudun besinsiz kaldığı dönemlerde protein ihtiyacının giderilmesi için kullanılır.Bu yüzden yatmadan önce süt içmenin vücut geliştirmede büyük faydasının olduğu bilinmektedir.Ayrıca yine 1 litre sütte 6-7 gram whey proteini bulunduğu bilinmektedir.Bu miktar antrenmandan hemen sonra içeceğiniz whey protein tozunu süte kattığınızda size ekstradan birkaç gram daha kaliteli whey proteini anlamına geliyor .                                              

                                                                                                                  Peki ne tür süt tüketmeli ?

Genel olarak yarım yağlı süt tüm sporcu tipleri için uygundur.Çok zayıfsanız tam yağlı süt kullanarak ekstra kalori almayı sağlayabilirsiniz.Keza diyet yapmakta iseniz yağsız sütü tercih etmeniz sizin için daha isabetli olacaktır.

Sütü ne kadar ve nasıl tüketebiliriz?

Günde 1-2 litre süt içilebilir ve diyetinize göre miktarı kendiniz belirleyebilirsiniz.Kahvaltıda sade olarak veya başka yiyeceklerle birlikte tüketebilir susadığınız zaman su yerine tercih edebilirsiniz.Ama akşamları süt içmek uyku anındayken de vücudumuzdaki anabolik reaksiyonların oluşumuna  destek olacaktır.

Son olarak ilk vücut geliştirme ustalarından Clancy Ross,John Grimek gibi pek çok vücut geliştirme üstadının başarılarında sütün büyük bir yere sahip olduğunu belirttiklerini hatırlatarak sizin de bu büyülü besin kaynağını ihmal etmemeniz temennisiyle makalemi sonlandırıyorum.İyi çalışmalar.

Bir önceki makalemiz olan  “Vücut Geliştirmede 10 Altın Besin” adlı makalemizde vücut geliştirme sporuyla ilgilenenlerin yemesi gereken en önemli besin kaynaklarından bahsettik.

            

About MasterBodybuilder

Check Also

Vücut geliştirmede beslenmenin önemi

Vücut Geliştirmede 10 Altın Besin

Vücut geliştirme sporuyla uğraşanlar şunu çok iyi bilirler.Yemek yoksa gelişmek te yok! Bu makalemizde biz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir