Home / Vücut Geliştirme Beslenme / Protein, Karbonhidrat ve Vitaminlerin Vücut Geliştirmedeki Önemi Nedir?

Protein, Karbonhidrat ve Vitaminlerin Vücut Geliştirmedeki Önemi Nedir?

Vücut geliştirme için en önemli unsurlardan bir tanesi  beslenmedir. Beslenme olmadan vücut geliştirme de olmaz. Vücut geliştirme aslında geliştirme değil, bir inşadır. Bu inşa olayında asıl görev ise  vücudun yapı taşları olan proteinlere ve bunun yanı sıra yağlara, karbonhidratlar ve vitaminlere düşmektedir. Bu nedenle iyi bir vücuda sahip olmak için bunların düzenli ve ölçülü olarak tüketilmesi şarttır.

Vücut geliştirme ile uğraşan bir sporcu için temel enerji kaynağı karbonhidratlardır. Çünkü karbonhidratlar ;yağlara ve proteinlere oranla %4-5 daha fazla enerji kaynağı olarak kullanılırlar. 1 gram karbonhidratta yaklaşık olarak 4,1kcal bulunmaktadır. Vücuda dışarıdan takviye olarak alınan karbonhidratlar ise glikojen adı altında toplanmaktadır. Kaslarda ve karaciğerde 50-100 gram arasında glikojen bulunmaktadır. Uygun besinler tercih edildiği zaman bu glikojen oranları ikiye katlanabilir. Kaslardaki glikojen oranı ne kadar yüksek olursa çalışmalarınızda alacağınız verimlilikte o kadar fazla olacaktır. Fakat fazladan alınan karbonhidratların  vücutta yağ olarak depolanacağını unutmamak gerekir.

Vücut için gerekli olan enerjinin %50’si karbonhidratlardan karşılanmaktadır. Bu nedenle gerektiği kadar karbonhidrat alınmalıdır. Aksi durumda vücut gereken enerjiyi proteinlerden sağlar. Tüketilmesi gereken karbonhidratlar kompleks karbonhidratlardır. Kompleks karbonhidratlar daha uzun sürede sindirildikleri için daha uzun süre vücuda enerji sağlarlar. Ayrıca kaslardaki glikojen depolarını doldurdukları için de kaslara daha uzun süre enerji sağlarlar. Patates, sebzeler, mısır, tahıllar, muz, makarna gibi gıdalar karbonhidratlar bakımından zengindir. Bu gıdaları tükettiğiniz zaman vücut açlık anında proteinleri yakmayacaktır. Bu nedenle basit şekerler ve ekmek gibi enerjiyi çabuk sağlatan ve çabuk tükettiren gıdaları tercih etmemelisiniz. Karbonhidrat alımını %50’den fazla yapmamalısınız. 1 gram glikojen 2,7 gram suyu vücutta tuttuğu için fazla alınması sizi balon gibi şişirecektir.

Vücut için önemli olan diğer bir  besin de yağlardır. 1 gram yağda yaklaşık olarak 9 kcal bulunmaktadır. Bu neredeyse bir proteinde bulunanın iki katıdır. Bu sayede de vücudun ihtiyacı olan enerji sağlanabilmektedir. Vücut geliştirme ile uğraşan birisi harcadığı enerjinin %30’unu yağlardan temin etmelidir. Bu yağların dağılımı ise %10 doymuş yağlar(tereyağı veya margarin), %10 yarı doymuş yağ(zeytinyağı) ve %10 doymamış yağ(Ayçiçek ve mısırözü) olmalıdır. Yağlar ayrıca vücudumuzda A, D, E, K gibi vitaminlerin emilmesini de sağlamaktadır.

Vücut geliştirme için gerekli bir diğer şey ise vitaminlerdir. Vücudumuzun sağlıklı kalabilmesi ve işlevini yerine getirebilmesi için her gün belli miktarda vitamin ve protein alınmalıdır. İyi belirlenmiş bir diyet ile vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri temin edebilirsiniz. Eğer diyetleriniz iyi bir şekilde dengelenmezse vücudunuzda bazı vitaminler eksik kalacaktır.

Vitaminler büyüme, gelişme, metabolizma ve vücut sağlığını doğrudan etkilemektedir. Vücudun gelişmesi için tam 13 farklı vitamin dengeli bir biçimde alınmalıdır. Bu vitaminler vücutta enzim ve hormon üretimi sağlarlar. Bu nedenle öğünlerde vitaminlere de muhakkak yer verilmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan”Evde Yapılabilecek Vücut Geliştirme Hareketleriyle Estetik Kolllar” adlı makalemizde,denenmiş son derece etkili antrenmanlarla kısa sürede estetik kollara nasıl sahip olacağımızı anlattık.

About MasterBodybuilder

Check Also

vücut geliştirme ve süt

Sütün Vücut Geliştirmedeki Yeri Tartışılmaz

Vücut geliştirmek için önemli olan tek şeyin spor yapmak olmadığını biliyoruz.Düzenli beslenmek de en az …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir