Home / Vücut Geliştirme Beslenme / Orta Seviye Vücut Geliştirme Sporcusu Nasıl Beslenmeli?

Orta Seviye Vücut Geliştirme Sporcusu Nasıl Beslenmeli?

Beslenmenin vücut geliştirmenin temeli olduğunu artık bilmeyen kalmadı diyebiliriz. Sağlıklı bir beslenme için de iyi bir diyet programının hazırlanması gerekir. İyi bir diyet programı sayesinde de yaptığınız egzersizlerden daha fazla verim alacak ve istediğiniz kas yapısına daha kısa sürede ulaşacaksınız.

Vücut geliştirme için 6-8 ay çalışan bir sporcunun yaptığı hareketlerde ve egzersizlerde değişiklikler yapılmalıdır. Yapılan bu değişimler başında da beslenme programındakiler gelir. Yeni belirleyeceğiniz beslenme şeklinin yapacağınız hareket ve egzersizler için gerekli olan enerjiyi sağlaması gerekmektedir. Bu sayede kas yapısı korunacak ve vücut gelişimine devam edilebilecektir.

Diyetlerde öncelikli olarak protein, karbonhidrat ve vitaminlere öncelik tanınmalıdır. Ayrıca kızartma yağlardan uzak durulmalı hatta doymuş yağlar da kontrolle tüketilmelidir. Her öğünde muhakkak bunları içeren gıdalar tüketilmelidir. Sabahları kalktığınızda ve yoğun bir antrenman öncesinde karbonhidrat tüketimine önem verilmelidir. Yine her öğünde protein tüketimi yapılmalıdır. Eğer protein tüketimi konusunda sıkıntı yaşanıyorsa bu durumda protein ilavesi yapılabilir. Orta düzeydeki bir Vücut geliştirme için farklı beslenme şekilleri bulunmaktadır.

KISA ZAMANDA SAĞLIKLI BİR BİÇİMDE KAS YAPMANIZ İÇİN SİZE ÖNERDİĞİMİZ PROTEİN TOZUNU İNCELEMEK  İÇİN:

<<BURAYI TIKLAYINIZ>>

PLAN 1:

Kahvaltı; amino asitler ve 6 adet yumurta beyazı tercih edilebilir. Bunun yanına ek olarak 50-60 gram pirinçten yapılmış olan lapayı tercih edebilirsiniz. İçecek olaraksa taze meyve suyu tercih edilmelidir. Kahvaltılarda ekstra vitamin ve mineral katkısı için tablet kullanılmalıdır. Ara öğün; 150 gram tavuktan yapılmış sandviç. Öğle yemeği; 4 veya 5 parça fırında pişirilmiş tavuk eti veya kırmızı et, ayrıca tavukların yanında yine fırında pişmiş 1-2 adet patates. Salata olarak da mevsim salatası. Ara öğün; 100 gram tuzu ve yağı az olan dilet peynir, yanına da 1 dilim olacak kadar çavdar ekmeği. İdman öncesi; meyve suyuyla beraber whey protein, 5 gram Creatine. İdman sonrası; meyve suyuyla beraber whey protein ve 5 gram Creatine. Akşam yemeği; 150-200 gram arasın tavuk eti ya da balıketi tercih edilmelidir. Orta düzeydeki bir vücutçu için akşam yemeğinde artık kırmızı et tüketimi yapılmaz. Tavuk ya da balığın yanına ek olarak 50-100 gram arasında yağsız olarak pişirilmiş makarna ya da pirinç tercih edilebilir. Bunların yanına da az salata yenilebilir. Yatmadan önce; Arginine-Ornithine ya da Gainer, B-6 vitamini ve az lapa tercih edilebilir.

PLAN 2:

Kahvaltı; 1 kutuyu geçmeyecek kadar yağsız ton balığı, 1 kâse kadar müsli cinsinden tahıl ve içecek olarak da yeşil çay. Ayrıca vitamin ve mineral katkısı için tablet tüketilmeli. Ara öğün; 100 gram kadar tavuk eti. Öğle yemeği; 5-6 adet fırında pişmiş köfte, 1 veya 2 tane haşlanmış patates, 1 tane meyve ve içecek olarak da diyet kola. İdman öncesinde; whey protein, 5 gr Creatine, 5 gr Glutamine. İdman sonrasında; whey protein, 5 gr Creatine, 5 gr Glutamine. Akşam yemeği; 250-300 gr arasında tercihe bağlı olarak tavuk ya da balıketi, yanına 1 tabak sebze ve 1 tabakta tuzsuz salata tercih edilebilir. Yatarken; 5 tane yumurtanın beyazı veya amino asit tercih edilebilir.

Vücut geliştirme için beslenme olarak verilen bu iki planda dikkat edilmesi gereken son iki öğünde tüketilen gıdalardır. Eğer vücutçu kilolu ise bu durumda makarna, pirinç gibi karbonhidrat içerden gıdaların tüketiminde ayarlama yapılmalıdır.

PLAN 3:

Kahvaltı; 10 tane yumurtanın beyazı, 1 kase corn flakes ve içecek olarak da kahve. Ara; Casein ya da whey protein. Öğle Yemeği; 200 gr kadar tavuk eti ve yanına 2 tane haşlanmış patates. İdman öncesi; amino asit veya whey protein tüketilmelidir. İdman sonrası; whey protein, 300 gr meyve suyu. Akşam yemeği; 300 gr kadar balık eti ve yanına tamamen tuzsuz az salata. Ekstra olarak da 1 tane patates tercih edilebilir. Yatarken; 6 tane yumurta beyazı ve yanına biraz lapa.

Eğer Vücut geliştirme de orta düzey bir sporcuysanız siz de bu beslenme planları uygulayarak güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. İyi çalışmalar.

Bir önceki yazımız olan “Vücut Geliştirmeye Yeni Başlayanlar Nasıl Beslenmeli?” adlı yazımızda bu sporla ilgilenmeye yeni başlamış arkadaşlarımıza yönelik önemli paylaşımlarda bulunduk.

About MasterBodybuilder

Check Also

vücut geliştirme ve süt

Sütün Vücut Geliştirmedeki Yeri Tartışılmaz

Vücut geliştirmek için önemli olan tek şeyin spor yapmak olmadığını biliyoruz.Düzenli beslenmek de en az …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir