Home / Evde Vücut Geliştirme Hareketleri / Neden Evde Vücut Geliştirme?

Neden Evde Vücut Geliştirme?

 Evde vücut geliştirme konusu , insanların yoğun iş tempoları, günlük çalışma  saatlerinin abartılı boyutlara ulaşması, spor salonlarının aylık-yıllık ücretlerinin  yüksek rakamlara ulaşması ve bunun gibi daha birçok sebepten ötürü son yıllarda  uzmanlar tarafından daha çok tartışılır oldu. Biz de bu makalemizde evde vücut  geliştirme konusunu, avantajlarını, dezavantajlarını sizler için inceledik.

Biliyorum ,hepinizin aklında şu an bu soru var:    ” Evde yapılan vücut geliştirme  antrenmanı,spor salonundakinin yerini tutar mı?”

Vücut geliştirme sporuyla yakından ilgililer şunu çok iyi bilirler: Vücuttaki bir kası geliştirmenin en etkili yolu,o kasa –antrenman tekniğini kusursuz yapmak şartıyla-kaldırabileceği maksimum yükü kasın kasılma periyodu göz önünde bulundurularak yüklemekten geçer. Bunu bir de en etkili vücut geliştirme egzersizleriyle birleştirirsek işte o zaman hızlı gelişen,simetrik ve devasa kas kütleleri elde etmiş oluruz.

 Peki en etkili vücut geliştirme egzersizleri nelerdir?

Evde vücut geliştirme antrenmanı
Evde vücut geliştirme antrenmanı

 

Bunu bir örnekle açıklamak istiyoruz: O günkü antrenmanımızın göğüs(pectoralis) kaslarını   çalıştırmaya yönelik olduğunu varsayalım. Göğüs kaslarını çalıştırmaya yönelik yüzlerce      farklı egzersiz vardır.Bunlar;barla,dumbell kullanarak,makineyle ve de vücut ağırlığından    faydalanılarak yapılan çeşitli egzersizlerdir. Dumbell ve barla yapılan egzersizler serbest  ağırlık egzersizleri diye tanımlanır. Profesyonel vücut geliştirme sporcuları serbest  ağırlıklarla çalışmanın her zaman daha iyi sonuçlar verdiğini bilirler; bu yüzden de serbest  ağırlıkları genelde makinelere tercih ederler.  Neden mi?

Gelin bunu bir örnekle açıklayalım.

Eğer hayatınızda en az bir kere spor salonuna gitmişseniz “chest press” makinesiyle  kesinlikle karşılaşmışsınızdır. Bu makineyi incelediğinizde,gücünüzü verdiğiniz tutamakla  arka kısımdaki ağırlıkları bağlayan bir kablo olduğunu görürsünüz . Bu kablo ya sağda ya da soldadır. Kablonun sağda ya da solda olması,makaralardaki sürtünmeyi düşündüğümüzde,kablonun bağlı olduğu tutamağı iten kolumuzun diğer kolumuza göre itişi gerçekleştirebilmek için daha fazla güç harcamasına sebep olur. Bu da etki-tepki prensibi gereği fazla güç harcayan kolun olduğu taraftaki göğüs kasımızın diğerine göre daha fazla baskıya maruz kalıp bunun neticesinde daha fazla gelişmesiyle sonuçlanır. Hal böyle olunca göğüs kaslarında asimetri ortaya çıkar. Bunu bilen vücutcular işte bu yüzden genelde serbest ağırlıkları tercih ederler. Yani harika göğüs kasları inşa etmek,spor salonundaki komplike makinelerden değil de her evde bulunabilecek bir adet bar,bir çift dumbell,bir sehpa ve birkaç serbest ağırlıktan geçer. Bu aletleri kullanarak evde vücut geliştirme egzersizleriyle spor salonuna gitmeden harika bir vücuda sahip olabilirsiniz.

 Peki evde vücut geliştirmenin başka ne gibi avantajları var?

 Bu sorunun cevabını tek bir cümleyle özetlersek: Vakit ve Nakit.

Özellikle büyük şehirlerde insanlar bu sorunla daha çok yüzleşiyorlar. Spor salonlarının pahalılığı daha en baştan bu spora olan ilgiyi azaltıyor. Bir de buna  beslenme ve supplement(takviye) ürünlerinin maliyetleri  de eklenince,bu sporu yapmak  maddi durumu elvermeyenler için iyice imkansızlaşıyor. Bu noktada evde vücut geliştirme olgusu,gerek spor salonu aidatı,gerekse salona gitmek için harcayacağınız yol parasını düşündüğümüzde bize yine büyük avantaj sağlıyor. Salona ve yola harcayacağımız parayla daha kaliteli supplementler ve besinler alabileceğimiz gerçeği, evde vücut geliştirmenin bize sağladığı diğer faydalardan.  Sadece bunlar mı?

Vakit kaybı, salonların aşırı kalabalık oluşu,bazı spor salonlarındaki hijyen eksikliği,spor salonunun yeterince havalandırılmaması ve daha birçok sebep vücut geliştirmenin evde yapılmasını daha cazip hale getiriyor.

Sonuç olarak evde vücut geliştirme konusuyla , özellikle kozmopolit şehirlerde yaşayan insanlar son zamanlarda iyice ilgilenmeye başladılar.Bu sporun, bu şekilde insanlar arasında daha çabuk yayılacağını ve evde vücut geliştirme teknikleriyle,yediden yetmişe herkesin artık çok daha sağlıklı ve güzel bir vücuda kavuşacağı düşüncesindeyiz…  

About MasterBodybuilder

Check Also

Evde vücut geliştirme-

Evde Yapılabilecek Vücut Geliştirme Hareketleriyle Estetik Kollar

   Bu makalemizde sizlere evde vücut geliştirme hareketleriyle nasıl estetik kollar inşa edebileceğinizden bahsedecek,sizlere bu …

One comment

  1. Salona gidemeyen arkadaşlar için oldukça yararlı bir site olmuş. Egzersizleri düzenli yaparak güzel bir fiziğe kısa sürede kavuşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir