Home / Evde Vücut Geliştirme Üzerine / Evde Vücut Geliştirmede Yapılan Hatalar

Evde Vücut Geliştirmede Yapılan Hatalar

Evde vücut geliştirme çalışan birçok kişi vücut geliştirmeye ilk başladığı zaman çok fazla hata yapmaktadır. Hatta sadece spora yeni başlayanlar değil tecrübeli olanlarda bu hataları yapabilmektedirler. Bunları düzeltmenin yolu var. Bunun için kendinizi gözlemlemeniz ve nerelerde hata yaptığınızı bilmeniz gerekiyor. Hatalarınızı düzelttiğiniz zamanda antrenmanlardan daha fazla yarar almaya başlayacaksınız.

Evde vücut geliştirme programı yapılırken yapılan en büyük hata antrenman seçimidir. Çoğu kişi kulaktan dolma bilgilerle hareket ettiği için daha fazla antrenman yaparak daha kısa sürede kaslarını geliştirebileceğini düşünür. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü kaslarınızı fazla zorlarsanız bu sefer aşırı çalışma ortaya çıkacak ve bunun sonucunda da kaslarınız yeteri kadar dinlenemediği için kas gelişimi yavaşlayacaktır. Bu nedenle programlarınızı dikkatli bir şekilde oluşturmalısınız.

Evde kas yapmak istiyorsanız o zaman kendinizi ruhen de buna hazırlamanız gerekiyor. Çünkü kaslarınızın etkili bir şekilde gelişmesi için beyninizin kaslara sinyal göndermesi gerekiyor. Bunun için ilk olarak ruhen kendinizi ayarlamanız gerekiyor. Ayrıca kendinizi buna şartlandırdığınız zaman karşınıza olumsuzluklar çıksa da kolay kolay pes etmeyeceksiniz.

Evde vücut geliştirme hareketleri yapılırken kesinlikle tek egzersizlere bağımlı kalmamalısınız. Bir kas grubunu çalıştırmak için onlarca farklı hareket bulunuyor. Bu hareketleri teker teker öğrenmeli ve uygulamalısınız. Çoğu kişi buna dikkat etmediği için kas gruplarını sadece tek bir hareketle çalıştırmaya çalışmaktadır. Bu da kasların daha yavaş gelişmesine neden olmaktadır.

Evde vücut geliştirme egzersizleri  yaparken en çok yapılan hatalardan bir tanesi de setler arasındaki molaların süresidir. Çoğu kişi setler arasındaki molaları çok fazla abarttığı için vücut soğumakta ve egzersizin verimi düşmektedir. Eğer hafif egzersizler yapıyorsanız ve tekrarlarınız ortalama 6 ise o zaman setler arasında 1 dakika mola verebilirsiniz. Ancak bu 2 dakikayı bulmamalıdır.Eğer bir egzersizi bitirip öteki bir egzersize geçiyorsanız o zaman molalarınız 2 dakika olabilir.

Evde vücut geliştirme yapanların en sık yaptığı hatalardan bir tanesi de ısınmadan egzersizlere başlamaktır. Eğer ısınmadan egzersizlere başlarsanız o zaman çeşitli sakatlıklar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca yaptığınız egzersizlerden aldığınız verimde düşecektir. Bu nedenle ısınma hareketlerini de muhakkak yapmalısınız.

Bir önceki makalemiz olan “Evde Vücut Geliştirme Çalışırken Damarlar Neden Şişer?” adlı yazımızda bu soruya cevap verdik.

About MasterBodybuilder

Check Also

Evde Vücut Geliştirme Programı Nasıl Olmalıdır?

Evde vücut geliştirme programı yaparken eğer yaptığınız antrenmanların etkili olmasını ve sonuçlarının kısa sürede almak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir