Home / Vücut Geliştirme Beslenme / Evde Vücut Geliştirmede Proteinin Önemi

Evde Vücut Geliştirmede Proteinin Önemi

Evde vücut geliştirme çalışan hemen herkesin hayali kısa sürede hayal ettikleri vücuda sahip olmaktır. Ancak bunun için sabırlı olmanız ve düzenli olarak çalışmanız gerekir. Bunun yanı sıra beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Özellikle öğünlerinizde bol bol protein açısından zengin olan gıdaları tüketmelisiniz. Bu sayede daha hızlı kas yapmaya başlayacaksınız.

Evde vücut geliştirme çalışan birçok kişinin merak ettiği şeylerden bir tanesi de proteinlerin kas geliştirmede neden bu kadar etkili olduğudur. Bir vücut geliştirici için en önemli şeylerden bir tanesi proteindir. Çünkü kasların gelişmesini sağlayan asıl şeylerden bir tanesi proteindir. Eğer gün içerisinde yeteri kadar protein almazsanız o zaman kaslarınızda gelişimini devam ettiremeyecek ve vücut gelişimi yavaşlayacaktır.

Vücut her sağlıklı bir şekilde işleyişini devam ettirebilmesi için günlük belli miktarda proteine ihtiyaç duyar. Eğer vücudun ihtiyaç kadar protein almayacak olursak o zaman vücut katabolik dediğimiz duruma geçiş yapar. Bu durum vücut geliştiricilerinin isteyeceği en son şeydir. Çünkü bu durumda vücut sadece önemli olan fonksiyonları yerine getirir ve kas gelişimini durdurur. Ancak fazla protein alarak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Bunun içinde vücudu anabolik dediğimiz duruma geçirmeniz ve Evde kas yapma olayını hızlandırmanız gerekir.

Proteinlerin vücut geliştirmedeki bir diğer önemi ise yağların vücuttan uzak durmasını sağlamasıdır. Eğer yeteri kadar protein almazsanız ve karbonhidrat içeren besinlere yönelirseniz o zaman vücudunuzdaki yağ oranı da giderek artmaya başlayacaktır. Bu da daha çok yağlı bir vücuda kavuşmanıza sebep olacaktır.

Proteinin yararları sadece bununla da sınırlı kalmıyor. Evde vücut geliştirme hareketleri yapılırken sağlıklı bir vücuda sahip olmanız tüm hareketleri daha düzgün yapmanızı ve hareketlerden maksimun verimi almanızı sağlayacaktır. Vücudunuzun sağlıklı olması için de proteine ihtiyacını olacaktır. Çünkü protein sayesinde vücudunuzdaki yıpranan hücreler yenilenecek ve bağışıklık sisteminiz güçlenecektir. Ayrıca antrenmanlar sonrasında zarar gören hücrelerde yine protein sayesinde yenilenecektir.

Kısacası Evde vücut geliştirme çalışıyorsanız kaslarınızın gelişimini hızlandırmak ve kaslarınızın yapısını korumak için sizde günlük protein tüketimine dikkat etmelisiniz. Ortalama 80 kilo olan birisi günde  120-160 gr protein tüketmelidir. Siz de bu orana dikkat ederek protein oranınızı ayarlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan “Evde Vücut Geliştirmede Yapılan Hatalar” adlı makalemizde vücut geliştirmek isteyen sporcuların birtakım hatalarına değindik.

About MasterBodybuilder

Check Also

Vücut geliştirmede beslenmenin önemi

Vücut Geliştirmede 10 Altın Besin

Vücut geliştirme sporuyla uğraşanlar şunu çok iyi bilirler.Yemek yoksa gelişmek te yok! Bu makalemizde biz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir