Home / Evde Vücut Geliştirme Üzerine / Evde Vücut Geliştirme Yapanların Su İhtiyacı Neden Fazladır?

Evde Vücut Geliştirme Yapanların Su İhtiyacı Neden Fazladır?

Evde vücut geliştirme yapanlar için su büyük bir öneme sahiptir. Çünkü su yaşam kaynağıdır ve vücudun ¾’ü su ile kaplıdır. Bu nedenle de en küçük metabolik olaylarda bile su kullanılır. Eğer ağır bir antrenman programınız varsa o zaman vücudunuzu canlı tutabilmek ve antrenmanlardan verim alabilmek için yapabileceğiniz en basit şey daha fazla su içmektir.

Evde vücut geliştirme hareketleri yapmadan önce muhakkak su içmelisiniz. Ancak su içeceğiniz zaman çay, kahve gibi içecekleri içmemelisiniz. Çünkü bu içecekler suyun yerini tutmaz. Ayrıca bu içeceklerin içerisinde yer alan kafein maddesi suyun vücuttan daha hızlı atılmasına neden olduğu için istediğiniz verimi alamayabilirsiniz.

Su vücuttaki toksit maddelerin ve diğer metabolik atıkların vücut dışarısına atılmasını sağlayan en önemli şeydir. Eğer Evde kas yapma için daha fazla protein alıyorsanız o zaman vücudunuzdaki nitrojen miktarı da yüksek olacaktır. Ayrıca kilo almak için daha fazla yemek yediğinizde böbreklerinizin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi ve görevini yerine getirebilmesi için su gerekecektir. Bu nedenle her gün yeteri kadar su tüketmeniz son derece önemlidir.

Su tüketmenin önemli faydalarından bir tanesi de yağlarınızı yakmanıza yardımcı olmasıdır. Eğer yeteri kadar su içmezseniz o zaman böbreklerinizde düzgün bir şekilde çalışmaz. Eğer böbrekleriniz yeteri kadar çalışmayacak olursa o zaman böbreğin yapması gereken işleri karaciğer yapmak zorunda kalacak ve bunun sonucunda da yağlar daha az yakılacaktır. Bu da kilo almanıza neden olacaktır. Ayrıca fazla su tükettiğiniz zaman daha az acıkacaksınız.

Suyun önemi sadece bununla da sınırlı kalmıyor. Eğer Evde vücut geliştirme çalışıyorsanız o zaman kaslarınızın gelişimi için su tüketimine özen göstermelisiniz. Çünkü su vücuttaki supplementlerin işe yaraması için de gereklidir. Çünkü bazı supplementlerin çalışabilmesi için su gerekmektedir. Bunun için antrenman öncesinde, antrenman sonrasında ve sonrasında su tüketimine özen göstermelisiniz. Ancak su içerken bunu çay ya da kahve içerek takviye etmemeli sadece su içmelisiniz. Bu sayede kaslarınızı daha hızlı geliştirecek ve istediğiniz vücuda daha kısa sürede sahip olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan “Evde Vücut Geliştirme Yapanlar İçin Öğütler” adlı makalemizde evde vbu sporu yapan arkadaşlara birtakım tavsiyelerde bulunduk.

About MasterBodybuilder

Check Also

overtrainig32

Vücut Geliştirme Sporcularının Korkulu Rüyası : Overtraining(Aşırı Çalışma)

Aşırı çalışma ülkemizdeki çoğu vücut geliştiricinin maruz aldığı bir durumdur. Bu neden aslında kısa sürede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir