Home / Evde Vücut Geliştirme Üzerine / Evde Vücut Geliştirme Yapanlar İçin Öğütler

Evde Vücut Geliştirme Yapanlar İçin Öğütler

Evde vücut geliştirme özellikle de kasları geliştirmek için etkili olan yöntemlerden bir tanesidir. Eğer spor salonu gidecek kadar zamanınız yoksa ve evde spor yapmak zorundaysanız o zaman dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Bunlara dikkat ettiğiniz zaman sizde kısa sürede istediğiniz vücuda kavuşabilirsiniz.

Evde kas yapmak için ilk olarak kendinize uygun bir program belirlemelisiniz. Ayrıca beslenmenizde düzenli olmalıdır. Çünkü istenilen vücuda sahip olmanın en kolay yolu sağlıklı bir vücuttan geçmektedir. Eğer sizde düzenli olarak beslenir ve sağlıklı bir vücuda sahip olursanız o zaman istediğiniz sonucu kısa sürede elde edebilirsiniz.

Evde vücut geliştirmek için sadece sağlıklı beslenmek yetmez. Bunun dışında Evde vücut geliştirme hareketleri de dikkatli bir şekilde belirlenmelidir. Programınızı çok iyi bir şekilde seçmelisiniz. Yeni başlayanlar, orta seviye ve ileri seviye programları birbirinden ayırmalı ve kendinize uygun olan programı uygulamalısınız. Ayrıca bu programları düzenli bir şekilde uygulamanız son derece önemlidir. Her zaman aynı saat dilimlerinde egzersiz yaparsanız vücudunuzda bu düzene zamanla alışacaktır. Bunun yanı sıra antrenmanlar arasındaki sürede 24 – 48 saati geçmemelidir. Buna da dikkat etmeniz gerekiyor.

Evde vücut geliştirme sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer şey ise hareketler hakkındaki bilgidir. Öncelikle hangi hareketlerin hangi kas gruplarını çalıştırdığınız çok iyi bilmelisiniz. Ayrıca bir hareketi yaparken hemen bir sonraki harekete geçmemelisiniz. Her zaman hareketleriniz arasında dinlenmelisiniz. Bu kasların gelişimine büyük bir katkı sağlayacaktır. Ancak bu dinlenme aralığı çok uzun olmamalıdır. Ortalama olarak 2 dakikadan fazla dinlenmeler soğumanıza neden olabilir. Bunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken bir diğer şey ise antrenmanlar öncesi ısınmadır. Eğer kaslarınızın daha etkili çalışmasını istiyorsanız o zaman ısınma hareketlerine önem göstermelisiniz. Ayrıca antrenmanlardan sonrada soğuma hareketleri yaparak vücudunuzun nabzını normal seviyeye indirmelisiniz.

Evde vücut geliştirme işinde başarılı olmak istiyorsanız sizde bunlara özen göstermelisiniz. En önemlisi ise hiçbir zaman azminizi kaybetmemeli ve “daha sonra yaparım” ya da “biraz ara vereyim devam ederim” diyerek kendinizi oyalamamalısınız. Azimli olduğunuz zaman istediğinizi de kısa sürede elde edeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan “Evde Vücut Geliştirme Programı Nasıl Olmalıdır?” adlı makalemizde evde vücut geliştirmek isteyen arkadaşların ihtiyacı olan programın ne gibi özelliklere sahip olması gerektiğinden bahsettik.

 

About MasterBodybuilder

Check Also

overtrainig32

Vücut Geliştirme Sporcularının Korkulu Rüyası : Overtraining(Aşırı Çalışma)

Aşırı çalışma ülkemizdeki çoğu vücut geliştiricinin maruz aldığı bir durumdur. Bu neden aslında kısa sürede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir