Home / Evde Vücut Geliştirme Hareketleri / Evde Vücut Geliştirme ve Kardiyo

Evde Vücut Geliştirme ve Kardiyo

Evde Vücut geliştirme yapan birisi için kardiyo hayati bir önem sahiptir. Kardiyovasküler çalışmalar kalbin çalışma temposunu artırır ve vücuda daha fazla oksijen alınmasını sağlar. Vücudu fit olan birisin fit olmayan birisine göre gerek çalışma sırasında gerekse de dinleme sırasında vücudu daha çok yağ yakabilir. Kardiyo çalışmaları sayesinde vücudun daha fazla kalori yakması sağlanarak yağlar kontrol altına alınır. Vücut geliştirmedeki temel amaç kasları geliştirmek ve yağları yakmak olduğu için kardiyo çalışmasına son derece önem verilmelidir.

Kardiyo yapılacağı zaman dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Öncelikle ağırlık çalışması yapacağınız zaman kesinlikle yüksek yoğunluklu kardiyo veya yüksek yoğunluklu aralıklı kardiyo (HIIT) yapmamalısınız. Çünkü bu tür kardiyolar vücudunuzun bitkin düşmesine neden olacak ve performansınızı azaltacaktır. Evde vücut geliştirme için yapılan ağırlık çalışmalarında performans kaybı yaşamak istenilen en son şeydir. Bu nedenle antrenmanlardan önce düşük yoğunluklu kardiyo yapmak daha mantıklıdır.

DÜNYANIN EN İYİ SUPPLEMENTLERİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU.DÜNYANIN EN İYİ PROTEİN TOZU HANGİSİ SEÇİLDİ?ÖĞRENMEK İÇİN:

<<BURAYI TIKLAYINIZ>>

Çoğu kişi kardiyo çalışmalarını evde vücut geliştirme egzersizlerinden ayrı tutamaz. Bu da günde iki defa spor yapmak  demektir. Bu zaman kaybı yaşattığı için pratik de değildir. Bu nedenle ne zaman kardiyo yapacağınızı siz belirlemelisiniz. Yani spordan önce yaptığınız kadriyo size performans kaybı yaşatmıyorsa o zaman antrenmanlarınıza başlamadan önce kardiyo yapabilirsiniz. Eğer antrenman öncesi kardiyo sizi yoruyorsa o zaman antrenmanlardan sonrada yapabilirsiniz. Eğer yapabiliyorsanız antrenman öncesi ve sonrasında düşük yoğunluklu kardiyo yapmanız sizin için en iyisi olacaktır.

Evde vücut geliştirme yaparken ağırlık çalışması yapmadığınız günlerde yüksek yoğunluklu kardiyo ve yüksek yoğunluklu aralıklı kardiyo uygulayabilirsiniz. Yüksek yoğunluklu kardiyo uyguladığınız zaman aerobik ve anaerobik enerji sistemleri üzerine baskı uygularsınız. Anaerobik enerji sistemi ise ağırlık çalışması sırasında gerilim uygulanan sistemdir. Bu nedenle yüksek yoğunluklu kardiyo ve ağırlık çalışmalarını aynı gün yapmamalısınız. Çünkü toparlanma süreciniz uzun sürer ve performans kaybı yaşarsınız.

Sonuç olarak Evde vücut geliştirme için önemli olan şey ağırlık çalışmalarıdır. Bu nedenle ağırlık çalışmalarını aksatacak şeyleri yapmaktan kaçınmalısınız. Yani çok fazla kardiyo yapmak eğer sizi yavaşlatıyor ve size performans kaybı yaşatıyorsa o zaman yapacağınız kardiyonun ağırlık derecesini iyi ayarlamalısınız. Kardiyoyu yapma amacınız gerek kaslarınızı güçlendirmek gerekse de yağ yakmak olmalıdır. Sadece yağlarınızı yakmaya odaklanarak kas yapımını yavaşlatmamalısınız. Aynı şekilde kaslarınızı güçlendirmek için vücudunuzda yağ birikmesine de izin vermemelisiniz. Kardiyo ihtiyacınızı kendi vücut yapınıza ve çalışmalarınıza göre şekillendirmeniz sizin için daha iyi seçim olacaktır.

Bir önceki makalemiz olan “Evde Vücut Geliştirme Öncesi Isınmak Gerekli mi?” adlı makalemizde antrenman öncesi ısınmanın ne kadar önemli olduğunu konuştuk.

About MasterBodybuilder

Check Also

Evde vücut geliştirme-8

Evde Vücut Geliştirme Hareketleriyle Baklavaları Çıkarma Vakti

Bu makalemizde size evde yapılabilecek vücut geliştirme hareketleriyle süper bir  karna sahip olmanız için gereken …

2 comments

  1. Bilgiler oldukça yararlı. Uygulamakta fayda var.

  2. EvdeVücutGelistirme"

    Çok güzel ve yararlı bir yazı olmuş.Deneyeceğim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir