Home / Evde Vücut Geliştirme Üzerine / Evde Vücut Geliştirme Programı Nasıl Olmalıdır?

Evde Vücut Geliştirme Programı Nasıl Olmalıdır?

Evde vücut geliştirme programı yaparken eğer yaptığınız antrenmanların etkili olmasını ve sonuçlarının kısa sürede almak istiyorsanız o zaman dikkat etmeniz gereken şeyler bulunuyor. Bunların başında ise antrenman programları geliyor. Eğer egzersizlerin başarılı olmasını istiyorsanız o zaman antrenman programınızda başarılı olmalıdır. Bu sayede istediğiniz sonuca daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Evde vücut geliştirme programı oluşturmadan önce ilk olarak kendinizi çok iyi tanımalı ve vücut yapınızı bilmelisiniz. Ayrıca hangi kas gruplarını çalıştıracağınızı ve bu kas grupları için hangi egzersizlerin daha iyi geldiğini bilmelisiniz. Daha sonrasında ise kas yapınıza göre antrenman yoğunluğunuzu ayarlamalısınız.

Egzersizleri yaparken ilk olarak işe 1.programdan başlayın. Ayrıca egzersizleri doğru pozisyonda yapmalı ve egzersizler arasında da dinlenmelisiniz. Evde kas yapmak için size verilen antrenman programının dışarısına çıkmayın. Yani egzersizler arasına kendi hareketlerinizi eklemeyin. Size verilen programları 1 hafta boyunca tekrarlayın ve daha sonrasında yeni bir programa geçiş yapın. Eğer programı uyguladıktan sonra 1 haftanın yetersiz olduğunu düşünüyorsanız o zaman daha fazla tekrar yapabilirsiniz. Ancak bu sürenin 5 – 6 haftayı geçmemesi gerekiyor. Programlar değişmeye ve ağırlaşmaya başladığı zaman hareketlerde değişmeye başlayacaktır. Programda ilerledikçe daha zor hareketler yapacağınız için vücudunuzda zorlanacaktır. Bu nedenle programlarınızın başlangıcında kesinlikle 5 – 7 dakika ısınma hareketleri olmalıdır.

Evde vücut geliştirme programı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise germe hareketleridir. Yani antrenmanlardan sonra vücudunuzun yavaş yavaş soğumasını sağlamak ve nabız atışını tekrar eski haline döndürmek için germe hareketleri yapmak önemlidir. Ayrıca bu sayede sağlığınızı da korumuş olacaksınız.

Eğer fazla kilolarınız varsa o zaman Evde vücut geliştirme programı içerisine INTERVAL programını da ekleyebilirsiniz. Bu program sayesinde fazla kilolarınızdan da kurtulmuş olacaksınız. Bunun için INTERVAL programı konusunu araştırmanız gerekiyor.

Sizde evde vücut geliştirme programlarınızı bunlara dikkat ederek ayarladığınız zaman ortaya son derece başarılı bir program çıkartacaksınız. Ancak dikkat etmeniz gereken bir şey var. Vücut geliştirme için en önemli şey antrenman olsa da ikinci en önemli şey ise beslenmedir. Bu nedenle beslenmenize de dikkat etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan “Evde Kas Yapmak İçin En İdeal 5 Mineral” adlı makalemizde önemli 5 minerali sıraladık.

About MasterBodybuilder

Check Also

overtrainig32

Vücut Geliştirme Sporcularının Korkulu Rüyası : Overtraining(Aşırı Çalışma)

Aşırı çalışma ülkemizdeki çoğu vücut geliştiricinin maruz aldığı bir durumdur. Bu neden aslında kısa sürede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir