Home / Evde Vücut Geliştirme Hareketleri / Evde Vücut Geliştirme Öncesi Isınmak Gerekli mi?

Evde Vücut Geliştirme Öncesi Isınmak Gerekli mi?

Evde vücut geliştirme yapacağınız zaman başınızda bir hoca olmaz ve yapacağınız tüm hareketleri kendi başınıza yaparsınız. Bu nedenle de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlara dikkat ettiğiniz zaman hiçbir sakatlık riski yaşamadan antrenmanlarınıza başarılı bir şekilde başlar ve antrenmanlarınızı başarılı bir şekilde tamamlarsınız.

 EvdeVücut geliştirme hareketlerine başlamadan önce vücudunuzun ısındırılması ve antrenmanlara hazırlanması son derece önemlidir. Çünkü bu size sakatlanmama konusunda büyük yarar sağlayacaktır. Eğer ısınma hareketlerini yapmadan direk spora başlayacak olursanız vücudunuzda sakatlanmalar olabilir. Bu nedenle her antrenmandan önce ısınma hareketlerini muhakkak yapmalısınız.

Evinizde yapabileceğiniz birçok farklı ısınma hareketi bulunuyor. Antrenman öncesinde ısınma hareketlerine yürüyüş ile başlayabilirsiniz. Yavaş tempoda başladığınız yürüyüşü zamanla hızlandırarak hafif koşar şekilde tamamlayabilirsiniz. Bunu ortalama olarak 5 dakika yapmanız yeterli olacaktır. Yürüyüşten sonra yapacağınız hareket ise squad hareketi olacaktır. Yaklaşık olarak 20-25 defa bu hareketi yaparak tamamlayabilirsiniz. Bunun dışında yapabileceğiniz bir diğer hareket ise mekiktir. Mekik çekerek de yine kaslarınızın çalışmasını ve ısınmasını sağlayabilirsiniz. Eğer mekik çekmede zorlanıyorsanız bu durumda dizleriniz üzerinde mekik çekebilirsiniz.

Evde vücut geliştirme antrenmanı öncesi ısınma hareketlerinde belki de en önemli kısmı jumping check hareketi olacaktır. Jumping check hareketinin önemi ise vücudunuzdaki tüm kasları çalıştırmasıdır. Bu hareketi yaptığınız zaman tüm kaslarınızın ve eklemlerinizin çalıştığını hissedeceksiniz. 
 Isınma hareketlerinin temel amacı vücuttaki kasların antrenmana hazır olmasını sağlamaktır. Ayrıca eklemlerin esnekliği artırılarak olası bir sakatlanmanın da önüne geçilir. Bunun yanı sıra ısınma hareketleri Evde vücut geliştirme hareketleri  öncesinde antrenman için gereken  kalp atış hızı ve biyovasküler seviyeye ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

 Antrenman öncesi ısınma kadar setler arasındaki dinlenmeler de önemlidir. Bir egzersizi bitirdiğiniz zaman diğer bir egzersize geçmeden önce vücudunuzun 1-2  dakika arasında dinlenmesini sağlamalısınız. Bu sayede bir sonraki antrenman için vücut değerlerinizin normal hale gelmesini sağlamış olacaksınız.

Evde vücut geliştirme yaparken antrenmanlardan hemen sonra çalışmaları bırakmak tehlikeli ve sağlık açısından zararlıdır. Bu nedenle antrenman sonrasında soğuma hareketleri yapmalı ve antrenmanlarınızı bu şekilde sonlandırmalısınız. Bu sayede nabzınızın düşmesini ve laktik asidin vücudunuzdan uzaklaştırılmasını sağlayacaksınız. Ayrıca vücudunuzun oksijen ihtiyacını da düşürmüş olacaksınız.

 Evde vücut geliştirme sonrasında ise yapabileceğiniz soğuma hareketleri genel olarak hafif koşu ve karın egzersizleridir. Bu hareketleri ortalama 3’er dakika yapmanız gerekir. Bunlardan sonrada 5-10 dakika arasında stretching hareketleri ile antrenmanlarınızı sonlandırmanız soğuma hareketleri için yeterli olacaktır. İyi çalışmalar.

Bir önceki yazımız olan  “Evde Kas Yapmak Mümkün Mü?” adlı makalemizde evde kas yapmak isteyen arkadaşlara yol gösterici bazı bilgiler paylaştık.

 

About MasterBodybuilder

Check Also

Evde vücut geliştirme-8

Evde Vücut Geliştirme Hareketleriyle Baklavaları Çıkarma Vakti

Bu makalemizde size evde yapılabilecek vücut geliştirme hareketleriyle süper bir  karna sahip olmanız için gereken …

2 comments

  1. Hiç bir spora ısınmadan başlanılmamalıdır. Zira hayat boyu sıkıntısını çekeceğiniz sakatlıklar bile doğabilir.

  2. teşkktlr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir