Home / Evde Vücut Geliştirme Hareketleri / Evde Vücut Geliştirme Hareketleriyle Devasa Pazular

Evde Vücut Geliştirme Hareketleriyle Devasa Pazular

 

Bu makalemizde siz spor severlere evde vücut geliştirme hareketleriyle nasıl estetik kollara sahip olunabileceğini göstereceğiz. Bu hareketleri bir program dahilinde yaptığınızda inanın sonuca siz bile inanamayacaksınız.

İster büyük olsun ister küçük,bir kişiye kaslarını göster dediğinizde ilk yapacağı şey size pazularını göstermek olacaktır. Bunun sebebi insanların içgüdüsel olarak kaslı olmanın güçlü ve büyük kollara sahip olmaktan geçtiğine inanmalarıdır. Birisi diğer bir arkadaşına bak şu karşıdan gelen de spora başlamış dediğinde ,o kişinin ilk bakacağı yer karşısındakinin kolları olacaktır emin olun. Buna bizzat deneyerek siz de şahit olabilirsiniz. Hal böyle olunca da vücut geliştirme antrenmanlarının en sevilen kısmı kol antrenmanları olacak tabi ki. Aşağıda sizler için bu sevilen kas grubunu hızlı bir şekilde geliştirmenize yardımcı olacak önemli egzersizleri paylaştık. Haydi bu egzersizleri sırasıyla inceleyelim.

Değişimli Pazu Bükme(Alternate Dumbell Curls)

 

Evde Vücut Geliştirme Hareketleri-22
Pazu Bükme

Pazuları geliştirmeye yönelik evde yapılabilecek en güzel  vücut geliştirme  hareketlerinden biridir. Bu hareketin yapılışı esnasında kolumuzu döndürdüğümüz için  pazu hem uzar hem de toparlanır. Başlangıç pozisyonunda ayaktayken 2 adet dambılı  elimize alıyoruz. Dirseklerimiz vücudumuza yapışık avuç içlerimiz de bacaklarımızın yan  kısımlarını gösterecek şekilde durmalıdır. Dambılı kaldırırken bir yandan da bileğimizi d  döndürüyoruz. Dambıl omuz hizasına kadar kalkmalı,bu hizadayken döndürme işlemi  bitmiş;avuç içlerimiz göğsümüzü gösteriyor olmalıdır. Bu hareketi yapmak için  kullanacağınız dambıl ya da ağırlıkları çok iyi seçmelisiniz. Seçeceğiniz dambıllar hareketi  8,10,12  ya da daha farklı sayıda tekrarladığınızda tekrarın son ikisinde kaslarınızı  maksimum yoracak ağırlıkta olmalıdır.

 

Konsantre bükme(Concentration Curls)

 

Evde Vücut Geliştirme Hareketleri-23
Konsantre Bükme

Dumbell kullanarak evde yapılabilecek bir diğer vücut geliştirme hareketlerinden biridir.  Hareketi yapmak için bir sandalye ya da bencin kenarına oturun ve bir kolunuzun  dirseğini dizinizin iç kısmına dayayın. Kolunuzun dirsekten yukarı kısmı yere dik bir  pozisyonda olsun. Kolunuzun dirsekten yukarısı hareket boyunca sabit olmalıdır. Dambılı  yukarı doğru yavaşça kaldırın ve tepe noktasında 1 sn kadar bekleyin,sonrasında  başlangıç pozisyonunuza geri dönün. Pazularının yükseklik kazanmasını isteyen vücut  geliştirme sporcuları bu harekete ayrı bir önem vermelidirler. Bu işlemler sırasında  dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise inişleri serbest düşüş haline  getirmemektedir. İnişleri de yine kontrollü bir şekilde yapmalısınız. Tekrar sayısını tamamladıktan sonra aynı kurallar çerçevesinde diğer kolunuzla da hareketi tamamlayın.

 

Çekiç Bükme(Hammer Curls)

 

Evde Vücut Geliştirme Hareketleri-24
Çekiç Bükme

Pazularınızı hem enlemesine ,hem de boylamasına uzatan çok etkili bir  egzersizdir. Bu egzersiz yukarıdaki diğer evde vücut geliştirme hareketleriyle  birlikte yapıldığında hayalini kurduğunuz görünüme ulaşmanız pek de zor  olmayacaktır. Hareket iki kolla aynı anda yapılabildiği gibi ,bir sağ bir sol  şeklinde de yapılabilir. Size tavsiyem ikincisidir çünkü;bu şekilde yapıldığında  daha yüksek ağırlıkta dambılları kullanabildiğinizi göreceksiniz. Hareketi  yaparken kollarınızı dirseklerinizden vücudunuza sabitleyin. Bileklerinizi ve  dirseklerinizi hiç oynatmayın. Şekilde görüldüğü gibi kontrollü bir şekilde  dambılı kaldırın ve indirin.

 

 Pazu (biceps) kaslarını geliştirmeye yönelik evde vücut geliştirme  hareketleri yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle hiçbir zaman duruşunuz kambur şeklinde olmamalıdır. Bunun yanı sıra pazu (biceps) çalışmaları haftada 1 ya da maksimun 2 gün yapılmalıdır Çünkü kaslar çalışma esnasında değil dinlenme aşamasında gelişir. Bu nedenle kaslar üzerinde aşırı çalışmalardan kaçınılmalıdır. Bütün bu etmenleri göz önünde bulundurduğunuzda hayalini kurduğunuz devasa kollara sahip olmanız kaçınılmaz olacaktır. Fakat devasa kollara sahip olmak için sadece büyük pazular inşa etmek yetmez.Daha da önemlisi ,kolun hacminin büyük bir kısmını oluşturan arka kol(triceps) kaslarını geliştirmektir. Bu efsane 3 başlı kası çalışarak nasıl devasa kollara sahip olacağınızı öğrenmek için: Evde Vücut Geliştirme Hareketleriyle Estetik Kollar adlı makalemizi okuyunuz. İyi çalışmalar…

Bir önceki yazımız olan “Evde Kullanılabilecek Vücut Geliştirme Aletleri Nelerdir?” adlı yazımızda evde çalışırken szi sonuca götürecek olan etkili aletlerden bahsettik.

 

About MasterBodybuilder

Check Also

Evde vücut geliştirme-

Evde Yapılabilecek Vücut Geliştirme Hareketleriyle Estetik Kollar

   Bu makalemizde sizlere evde vücut geliştirme hareketleriyle nasıl estetik kollar inşa edebileceğinizden bahsedecek,sizlere bu …

5 comments

  1. Benim de uyguladığım egzersizler. Denemekten bir şey kaybetmezsiniz. Günde yarım saat spor ile kısa sürede kollarınız şekle girecektir.

  2. Teşekkürler bu bilgilendirici yazı için.

  3. Faydalı olması dileğiyle…

  4. Mrb. Arka kol (triceps) kaslarını geliştirme hangi haraketlerdir?

  5. Merhaba Ferid, bu sorunun cevabını sitemizdeki makalelerde bulabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir