Home / Evde Vücut Geliştirme Üzerine / Evde Vücut Geliştirme Çalışırken Damarlar Neden Şişer?

Evde Vücut Geliştirme Çalışırken Damarlar Neden Şişer?

Evde vücut geliştirme hareketleri yaparken damarlarınızın şiştiğine şahit olmuşsunuzdur. Çoğu kişi bu damarların neden şiştiğini merak eder ve bazıları da bu durumdan korkabilir. Ancak bu durumdan korkacak bir şey yok. Çünkü evde spor yaparken damarların şişmesi gayet normal bir şeydir.Peki bunun sebebi ne olabilir?

Evde kas yapma işlemi sırasında vücudunuzdaki kaslara çok fazla yüklenme yaparsınız. Bu nedenle de harcadığınız enerji çok fazla artar. Egzersizler kalbi normalinden daha hızlı çarptırdığı için vücudumuzda dolaşan kanda daha hızlı bir şekilde vücudumuzu dolaşmaya başlar. Bu da doğal olarak kan basıncını artırmaktadır. Bunun sonucunda da damarlarınız ve atardamarlarınızdaki kan daha da hızlı akmaya başlar. Bunun sonucu olarak da damarlarınız şişer.

Evde vücut geliştirme çalıştığınız zaman damarların şişmesine sadece bu neden olmaz. Spor yaparken kan basıncınız arttığı için kaslarınızdaki su dışarıya çıkmaya başlar. Daha sonrasında bu sular deri altında bir araya gelerek “Fascia” adı verilen bir bağ dokusu oluşturmaya başlarlar. Egzersizlerinize aynı hızla devam ettiğinizde su yoğunluğu daha da arttığı için bağ dokusu daha ağır ve yoğun olmaya başlar. Bu bağ dokunun yoğunluğu arttığı içinde deri altındaki damarlar bu doku tarafından deri yüzeyine doğru sıkıştırılır. Bunun sonucunda da damarlarınız şişmiş olarak görünür. Yani bu durumdan korkacak bir şey yok. Bu tamamen doğal ve çok fazla çalışan herkeste olan bir şeydir.
Evde vücut geliştirme egzersizlerinden sonra kan basıncınız yavaş yavaş inmeye başlar. Deri altında biriken ve bağ dokusunu oluşturan sularda tekrar kaslara dönmeye başlarlar. Bu süreç ortalama olarak 30 dakika sürmektedir. 30 dakika sonrasında ise damarlarınızın şişkinliği tekrar eski haline döner.

Evde vücut geliştirme hareketlerini çok sık olarak yapan ve kaslarına fazla yükleme yapan hemen herkeste bu damar şişkinliği görülmektedir. Bu sizin ne kadar çalıştığınızı ve kaslarınızı ne kadar zorladığınızı göstermektedir. Eğer sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız o zaman kaslarınıza gerektiğinden fazla yükleme yapmamalı ve ara ara dinlenmeyi ihmal etmemelisiniz. Bunlara dikkat ettiğiniz zaman kısa sürede istediğiniz vücuda kavuşacaksınız.

Bir önceki yazımız olan ”  Evde Vücut Geliştirmek İsteyenler İçin Ücretsiz E-Kitap” adlı makalemizde sizler için faydalı olabilecek bir paylaşımda bulunduk.

 

About MasterBodybuilder

Check Also

Evde Vücut Geliştirme Programı Nasıl Olmalıdır?

Evde vücut geliştirme programı yaparken eğer yaptığınız antrenmanların etkili olmasını ve sonuçlarının kısa sürede almak …

One comment

  1. Acaba hep varsa kilo alininca gidermi acil yanit…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir