Home / Vücut Geliştirme Aletleri / Evde Kullanılabilecek Vücut Geliştirme Aletleri Nelerdir?

Evde Kullanılabilecek Vücut Geliştirme Aletleri Nelerdir?

Bu makalemizde sizlere evde çalışırken kullanabileceğimiz birtakım vücut geliştirme aletlerinden bahsedeceğiz. Bu malzemeleri edinerek evde sizi ciddi anlamda zorlayacak egzersizler yapabilirsiniz.

 Birçok kişinin rahatlıkla edinebileceği bu vücut geliştirme aletlerinden bazıları şunlardır: dambıllar, tere bant, overball, pilates circle, body bar, step board, mat minderi, direnç bandı, göğüs geliştirici yay, el yayı, atlama ipi, kondisyon küreği, şınav, mekik ve barfiks çekmeyi kolaylaştıran 3’lü spor aleti . Gelin bu aletlerle nasıl ve ne şekilde çalışabileceğimize birlikte göz atalım.

 

Evde Vücut Geliştirme Aletleri-3
Dambıl

 Dambıllar herkesin en çok kullandığı aletlerin başında  gelmektedir.Dambıllar  özellikle kol, göğüs ve omuz kaslarını geliştirmede  oldukça etkilidirler. Doğru antrenman ve doğru ağırlıklar seçtiğinizde zafer  kaçınılmaz olacaktır. Başlangıçta evde kullanacağınız dambıllar genelde 2,  3 veya 4 kiloluk ağırlıklardan oluşmalıdır. İsteğinize ve seviyenize göre  daha fazla ağırlıktaki dambılları da kullanabilirsiniz.
 

 Tere bandı vücuttaki sırt, karın, kalça ve bacaklarda bulunan kasların  çalışılmasında kullanılan etkili bir malzemedir. Bu malzemeyi her yerde  kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Birçok egzersizde kullanılan overball ise özellikle antrenman sırasında vücudunuzu sabitleme konusunda size çok fayda sağlar. Bunun yanı sıra statik çalışması ve bacak egzersizlerinde de yine oldukça işe yaramaktadır.

 Bunların haricinde pilates alanında son zamanlarda oldukça popülerleşen  pilates circle aleti; bacak antrenmanları ve kalça sıkılaştırma antrenmanlarında çok iyi sonuçlar vermektedir.

BARFİKS-ŞINAV-DİPS ALETİ(ÜÇLÜ SET)

 

evde vücut geliştirme aletiEvde vücut geliştirmek isteyenlerin işine yarayacak belki de en önemli alet 3 lü set aparatıdır.Bu set sayesinde mekik,barfiks,dips ve şınav çekebilirsiniz.Vücudun üst bölgesiniin komple çalıştırılmasına olanak sağlayan 3 lü set evde vücut geliştirmek isteyenlerin muhakkak edinmesi gereken bir alettir. Çünkü evdeki imkanlarla sırt kaslarınızı etkili bir şekilde çalışmanın dambılla yapılan birkaç basit hareket haricinde başka hiçbir yolu yoktur.Dambılla yapılan bu basit egzersizler de zaten izole hareketler olduğu için size hiçbir zaman istediğiniz sonucu vermez. Bu yüzden sırt kaslarınızı geliştirmek için 3 farklı tutuş ile barfiks çekmek zorundasınız. Bu imkanı da size yandaki resimde görmüş olduğunuz 3 lü set aparatı vermektedir.Bu aletle iç,dış,geniş,dar ve daha birçok farklı şekilde tutuş yaparak barfiks çekebilir sırt kaslarınızı kombine ve etkili bir biçimde çalıştırabilirsiniz.Üstelik resimde de gördüğünüz gibi yerde şınav,mekik ve dips yapabiliyor olmanız da cabası. Bu yüzden sakın gidip  milyarlarca lira para verip istasyon almayın.Gerçekten buna gerek yok. Bu basit ,ucuz,kullanışlı alet işinizi görecektir.

Body barlar birçok egzersizde kullanılabilir. Özellikle kol ve göğüs kaslarının  gelişimine olumlu bir etkisi vardır. Bunun yanı sıra göğüs, sırt ve omuz kaslarının  gelişimi için de oldukça etkilidirler. Bu aletlerle çalışırken uygun ağırlıklar  seçilmelidir.

DÜNYANIN EN İYİ SUPPLEMENTLERİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU.DÜNYANIN EN İYİ PROTEİN TOZU HANGİSİ SEÇİLDİ?ÖĞRENMEK İÇİN:

<<BURAYI TIKLAYINIZ>>

Göğüs bölgesini geliştirmede sık olarak kullanılan bir diğer  malzeme ise göğüs geliştirme yayıdır. İki elinizle tutacağınız bu  yayı sürekli gerdirip gevşeterek göğüslerinizi inanılmaz derecede  geliştirebilirsiniz.

 vücut geliştirme aletleri kondisyon antrenmanlarının  yanı  sıra güç antrenmanlarında da size büyük faydalar  sağlayabilir.Body bar, göğüs geliştirici yay, el yayı, kondisyon küreği, şınav, mekik ve barfiks aleti gibi malzemeler güç ve dayanıklılık artırıcı antrenman programları dahilinde kullanıldığında vücut geliştirme sporcularının güzel neticeler aldığına çoğu kez şahit olunmuştur…

 

Evde Vücut Geliştirme Aletleri
Evde Vücut Geliştirme Aletleri

Bunların yanında step board, atlama ipi, direnç bandı gibi vücut geliştirme aletleri de yine  kondisyonunuzu artıracak ve vücudunuzun gelişmesine yardımcı olacak aletlerdendir. Ancak dikkat  edilmesi gereken bu aletlerin dikkatli bir şekilde kullanılmasıdır. Tüm bu aletleri programınız  dahilinde etkili bir biçimde kullandığınızda sonuç sizi fazlasıyla tatmin edecektir.

 İyi çalışmalar…

Bir önceki yazımız olan ” Evde göğüs çalışırken yapılabilecek vücut geliştirme hareketleri-2” adlı makalemizde şekilli göğüs kaslarına sahip olmak isteyenlerin yapacağı en etkili egzersizlere yer verdik.

About MasterBodybuilder

3 comments

  1. Haklısınız yabancı spor aletleri çok profesyonel.Hatta birçok ürün hala ülkemisde yok oralarda popülerliği azalmaya başlayınca sıra bize geliyorda ancak ürünlerden faydalanabiliyoruz. Bizde ülkemizdeki malzemelerle idare ediyoruz

  2. Hocam yararlı bir makale olmuş. Ben de ne zamandır düşünüyordum bir barfiks aleti almayı sırt başka türlü çalışılmıyor evde çünkü.Sipariş verdim gelmesini bekliyorum:)

  3. Gundelik yapacagimiz sporu anlatan bir yazi varmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir