Home / Evde Kas Yapma / Evde Kas Yapmak Mümkün Mü?

Evde Kas Yapmak Mümkün Mü?

Evde kas yapmak mümkün mü? Evde birtakım aletleri kullanarak hayal ettiğimiz vücuda,spor salonuna gitmeden kavuşabilir miyiz?Evde yapılan geliştirme hareketleri ne kadar etkili olur?

Bu makalemizde çoğu kişinin aklına takılan bu sorulara cevap arayacağız.

Yılların bana kazandırdığı antrenörlük deneyimlerime,gözlemlerime dayanarak söylüyorum: EVET. Evde kas yapmak, doğru yöntemlerle,doğru egzersizlerle,doğru beslenmeyle ve doğru bilgiler eşliğinde düşünüldüğünde mümkündür. Profesyonel, yani müsabık bir sporcu olmayacaksanız;yani amacınız göze hoş görünen ,filmlerde,dergilerde özendiğiniz o vücuda sahip olmaksa evde kas yapma yöntem ve hareketlerine sadık kalarak bu amacınıza ulaşabilirsiniz.   Peki nedir bu yöntem ve gereklilikler?

Eğer bugüne kadar bir spor salonuna yazıldıysanız siz de bilirsiniz spor salonundaki ilk işin kişiye bir program yazılması olduğunu. Evde de durum aynen böyle olacak. Evde kas yapmak için öncelikle iyi bir evde vücut geliştirme programına ihtiyacınız var. Bu program sizin seviyenize, spor geçmişinize,kilonuza,yaşınıza,spora ayırabileceğiniz zamanınıza ve daha birçok faktör gözetilerek hazırlanmalıdır. Çoğu spor salonunda her yeni üyeye verilen klasik bir program vardır. Kişi o programdan başlar,zaman geçtikçe yine standart biçimde hazırlanmış diğer programlar kişiye takdim edilir. Sonuç ise ihtiyaca yönelik olmayan bu programların getirdiği gereksiz yorgunluk,efor ve zaman kaybı. İşte bu yüzden hazırlanan program sadece ve sadece size hitap etmelidir.

Evde kas yapma programınızı hazırladınız,hareketleri günlere böldünüz,çalışmalara başladınız. Güzel bir şekilde,egzersizlerin hakkını vererek,setlerde kendinizi zorlayarak maksimum verim alacak şekilde azimle çalışıyorsunuz. Peki sizce bu vücut geliştirmek için yeterli mi? Tabi ki hayır.

Eğer evde vücut geliştirme çalışmalarınızdan maksimum sonuç almak istiyorsanız,antrenmanlarınızın yoğunluğuyla orantılı bir de beslenme programınız olmalı. Eğer doğru bir biçimde beslenmez, kaslara istediği besinleri istediği sürede ulaştıramazsanız sonuç maalesef hüsran olacaktır. İyi bir vücut geliştirme programı ancak iyi bir belenmeyle değer kazanır. Beslenmeyle ilgili gerekli bilgileri ilgili kategoride bulabilirsiniz.

Bunların haricinde dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta daha var. Uyku. Sanılanın aksine vücut çalışma anında değil,dinlenme anında gelişir. Uyku anında anabolik hormonlar hat safhada salgılandığı için yenilenme ve anabolizma en fazla uyku esnasında gerçekleşir. Evde vücut geliştirme hareketleri yaptığınız günlerde her zamankinden daha çok uyumalısınız. Kişisel deneyimlerim 22.00-02.00 arası zaman dilimini kapsayacak şekilde oluşturulan uyku düzeninin sporcuya kısa vadede daha iyi sonuçlar getirdiğini ortaya koymuştur. Bu saatlerin önemi insan vücudunun biyolojik saati gereği growth hormonunun bu saatlerde salınımının maksimuma ulaşması ile açıklanabilir.tabi tercih yine size kalmış. Bu düzene uyamıyorsanız bile evde kas yapma antrenmanı yaptığınız günlerde minimum 8-9 saat uyumaya özen gösteriniz.İyi çalışmalar…

Bir önceki yazımız olan “Sütün Vücut Geliştirmedeki Yeri Tartışılmaz” adlı makalemizde,sütün evde kas yapmak isteyen sporculara ne gibi faydaları olduğundan bahsettik.

 

 

About MasterBodybuilder

One comment

  1. herkesin spor salonuna gitmeye gücü yok.bu yüzden evde çalışmak zorunda kalanlar olabiliyor. bu siteden öğrendiklerim sayesinde şu anki vücuduma kavuştum gelişmeye de devam edeceğim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir