Home / Evde Kas Yapma / Evde Kas Yapmak İçin Protein Tozları Gerekli mi?

Evde Kas Yapmak İçin Protein Tozları Gerekli mi?

Protein tozları Evde kas yapma ile uğraşan birisi için belki de en önemli şeylerden bir tanesidir. Vücut geliştirme ile uğraşanlar için en önemli şeylerin başında protein tozları gelir. Protein tozlarını doğru bir şekilde kullandığınız zaman kısa sürede istediğiniz vücuda sahip olabilirsiniz. Ancak doğru kullanım son derece önemlidir. Hangi protein tozunu kullanıyor olursanız olun yanlış zamanda kullanım alacağınız etkiden sizi mahrum edecektir. Doğrusu yanlış zamanda kullanım ile protein shakerinizi çöpe atmanız aynı şey demektir.

Günde bir defa protein tozu tüketiyorsanız sizin için en ideal kullanım zamanı antrenman sonrasıdır. Antrenman sonrasında vücut proteine ihtiyaç duyar. Eğer bunu gıdalarla sağlayamıyorsanız o zaman vücut katabolik duruma geçer. Bu da kas yapımı yerine kasların düşüşüne işaret eder. Anlayacağınız gibi Evde kas yapma için kas düşüşü son derece sakıncalıdır. Bu nedenle antrenmanlardan hemen sonra 25 – 30 gr protein tozu tüketmeniz gerekmektedir.

Antrenmandan 1 saat geçtikten sonra vücudunuz artık yavaş yavaş kendisine gelmeye başlar. Antrenmandan hemen sonra tükettiğiniz protein tozu da metobolize olmuştur ve vücut yenisini ister. Bu safhada alacağınız protein (protein tozu değil) vücudunuzun gelişimi adına katkı sağlayacaktır. Bu zamanda da yine 25 – 30 gr arası protein almanız gerekmektedir.

Sabah kalktığınız zaman vücudunuz 8 saatlik bir süre boyunca aç kalmıştır. Bu süre zarfından sonra vücudunuz besine ihtiyaç duyar. Bir kaşık protein tozu vücudunuz için besleyici olacaktır. Alacağınız protein tozu kahvaltıdan bile etkili olacaktır. Çünkü protein tozu çabuk sindirilir ve vücudun daha hızlı beslenmesini sağlar. Tabi beraberinde güzel bir kahvaltı yaptığınız zamanda Evde kas yapma için temelleri atmış olursunuz.

Akşamları yatacağınız zaman Whey protein ve süt proteininden(casein) güzel bir karışım yapabilirsiniz. Whey protein çabuk sindirilen bir proteindir ve etkisini hemen gösterir. Casein ise daha yavaş sindirilir ve gece boyunca da vücudunuzun beslenmesi adına katkıda bulunur.

Eğer öğünleriniz arasında uzun zamanlar varsa protein tozu kullanmanız sizin için daha mantıklı bir seçim olacaktır. Bu sayede vücudunuz için gerekli olan proteinleri sağlamış olacaksınız. Bu da kas yapım sürecini hızlandıracaktır.

Öğünler arası kadar öğünlerde de proteinler tüketmelisiniz. Özellikle protein değerlerinin az olduğu öğünlerinizde supplement ile öğünlerinizin protein değerlerini artırmış olacaksınız. Bu da vücudunuzun beslenmesini ve kasların gelişmesini sağlayacaktır. Evde kas yapma ile uğraşan biriyseniz bunlara dikkat etmeniz kas yapımında size katkı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan “Evde Vücut Geliştirme ve Kardiyo” adlı makalemizde son derece faydalı bilgiler paylaştık.

About MasterBodybuilder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir