Home / Evde Kas Yapma / Evde Kas Yapmak İçin En İdeal 5 Mineral

Evde Kas Yapmak İçin En İdeal 5 Mineral

Evde kas yapma konusunda dikkat edilmesi gereken onlarca şey bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de kasların gelişim sürecini hızlandırmak için kullanılan minerallerdir. Eğer uygun mineralleri kullanırsanız o zaman kas gelişim sürecinizi hızlandırmanız mümkün.

Evde kas yapma da en etkili minerallerden bir tanesi magnezyumdur. Magnezyum kasların ve sinir sisteminin gevşemesine yardımcı olur. Vücudun sakinleşmesini sağladığı için aynı zamanda “Anti-stres Minerali” olarak da bilinmektedir. Bu mineral özellikle kandaki enerjiye dönüştürme konusunda oldukça başarılıdır. Hayati bir önem sahip olan bu mineral C vitamini, kalsiyum, potasyum, fosfor ve sodyum’un kullanılması için gereklidir.

Evde vücut geliştirme yapanlar için önemli olan minerallerden bir diğer ise Kalsiyum. Özellikle sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız bu minerali bol bol tüketmelisiniz. Kalsiyum özellikle kemiklerde bol oranda bulunmaktadır. En önemli faydası ise demirin ve alınan gıdaların hücre zarlarından kolay bir şekilde geçmesini sağlamaktadır.

Vücut geliştiriciler için önemli olan bir diğer mineral ise Çinkodur. Çinko vücuttaki her olay için gerekli olan bir mineraldir. Vücudun sağlıklı bir şekilde işleyişini sürdürebilmesi için Çinko tüketimine dikkat edilmelidir. Özellikle vücut geliştirme sonrasında yıpranan hücrelerin yenilenebilmesi ve yeniden antrenmanlara hazır hale gelebilmesi için Çinko tüketimine dikkat edilmelidir.

Evde kas yapmak için gerekli olan minerallerden bir diğer ise Sodyum. Sodyum özellikle kas fonksiyonlarının devamı için önemli bir mineraldir. Asıl görevi ise sıvı pompalamasını sağlamaktır. Ayrıca gıdaların hücre zarından geçmesine de yardımcı olmaktadır. Bol miktarda Sodyum tükettiğiniz zaman yüksek kan basıncının olmasını da sağlamış olursunuz.

Evde vücut geliştirme yapanlar için önemli olan diğer element Potasyumdur. Potasyum özellikle su dengesini sağlamakla görevlidir. Ayrıca beyne oksijen gitmesi de yine potasyum ile sağlamaktadır. Bunun yanı sıra kalbimiz ve vücudumuzdaki diğer kasların yapısının korunması içinde yine potasyuma ihtiyaç vardır. Bu nedenle vücut geliştirme ile uğraşanlar bu minerale de dikkat etmeliler. Kısacası evde vücut geliştirme ile uğraşıyorsanız o zaman sizde tüm bu minerallere dikkat etmeli ve öğünlerinizde bu mineralleri bulundurmalısınız.

Bir önceki yazımız olan “Vücut Geliştirme Sporcularının Korkulu Rüyası : Overtraining(Aşırı Çalışma)” adlı makalemizde overtraining hakkında bir takım bilgiler verdik.

About MasterBodybuilder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir