Home / Supplement / Ek Besinlerin Vücut Geliştirmedeki Önemi Nedir?

Ek Besinlerin Vücut Geliştirmedeki Önemi Nedir?

Supplement; kilo alma veya kilo vermek isteyen ya da sağlıklı beslenme konusunda sıkıntı yaşayan kişiler için ilaç firmalarının geliştirdiği, vücuda besin yönünden katkı sağlayan yardımcılardır. Suppelementler ilaç değildir. Bu nedenle de vücuda herhangi bir zararı yoktur.

Vücut geliştirme için hangi besin kaynaklarının daha çok tüketilmesi gerektiği birçok kişi tarafından merak edilse de konu sadece bununla da sınırlı kalmaz. Aslında vücut geliştirme sanıldığından daha karışık ve üzerinde dikkatle durulması gereken bir konudur. Kas geliştirme için spor yapmaktan başka bir seçeneğiniz bulunmamaktadır. Ancak spor yaparak istediğiniz kaslara kavuşma yolunca size yardımcı besin destekleri olan Supplementlarda destek olmaktadır. Başlıca Supplementler; protein tozu, kreatin, amino asitler, vitaminler ve mineraller, pro-workoutlar olarak gösterilebilir.

Supplement  kas oluşumunda etkili olarak görünseler de önemli olan hangi ürünün ne zaman, ne kadar alınacağıdır. Bunları dikkatli bir şekilde belirlediğiniz ve kombine ettiğiniz zaman vücudunuza olan katkılarını en üst noktaya çıkartacaksınız.

Piyasada Vücut geliştirme için kullanılan birçok Supplement bulunmaktadır. Whey protein, Arginine, Glutamine, BCAA, Acetyl L, Carnitine, Casein, Egg Protein Powder, Tribulus, Terrestris, Karbonhidrat, Alpha Lipoic Acid-ALA, Amino Asit gibi çeşitleri bulunmaktadır. Bunların hepsinin vücuda olan katkısı birbirinden farklıdır. Bu nedenle gün içerisinde bunların çok iyi bir şekilde kombine edilmesi ve çeşitli zamanlarda tüketilmesi gerekmektedir.

Supplementleri gün içerisinde belli zamanlarda tüketebilirsiniz. Sabah kalktığınızda uzun süren uykunun ardından vücudun besin ve enerji takviyesine ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle sabah ilk kalktığınızda takviye amaçlı olarak bunları kullanmalısınız. Bunun yanı sıra sabah kahvaltısı, ara öğün, öğle yemeği, antrenman öncesi, antrenman sonrası, akşam yemeği, ara öğün ve yatmadan önce de bunları tüketebilirsiniz.

Supplementleri  kullanırken dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Öncelikli olarak diyetinizde yer alan öğünlerdeki besinlerin kalorilerini hesaplamalısınız. Daha sonrasında ise hangi besinden ne kadar alıyorsunuz hangi besinler eksik kalıyor bunları belirmeniz gerekiyor. Bunları belirledikten sonrada hangi besin eksikse onun açığını kapatmak için öğünlerinizde o Supplement türüne yer vermelisiniz. Bu sayede Vücut geliştirme için gerekli olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerde karşılanmış olacaktır.

Bildiğiniz gibi vücut geliştirme sanıldığı kadar kolay değildir. İstenilen kas yapısına ulaşılabilmesi için disiplinli bir şekilde çalışılmalı ve istikrarlı olunmalıdır. Bunun yanı sıra gerekli olan besinlerin de dikkatli bir şekilde belirlenerek tüketilmesi gerekir. Ancak hiç sevmediğiniz gıdaları yemediğinizden ve bunların açıklarını farklı gıdalarla kapatmaya çalıştığınızdan vücudunuz için gerekli olan besinleri elde edemeyebilirsiniz. Bu açıkları kapatmak içinse Supplementler kullanılmaktadır. Supplement sayesinde vücudunuzda neye ihtiyaç varsa onu takviye ile giderebiliyorsunuz. Bu sayede de Vücut geliştirme için gerekli olan besinleri temin etmiş oluyorsunuz.

Supplementler, günümüzde birçok vücutçunun vazgeçilmezi olmayı başarmıştır. Supplementler sayesinde sadece kaslarınızı geliştirmeyecek aynı zamanda da sağlıklı bir vücuda kavuşacaksınız.

Bir önceki yazımız olan “Orta Seviye Vücut Geliştirme Sporcusu Nasıl Beslenmeli?” adlı makalemizde ,bu sporda belli bir yol kat etmiş arkadaşlarımız için yararlı birtakım bilgiler sunduk.

About MasterBodybuilder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir