Home / Vücut Geliştirme Beslenme / Besinlerin Glisemik İndekslerine Dikkat

Besinlerin Glisemik İndekslerine Dikkat

Evde vücut geliştirme ile uğraşanları ilgilendiren konulardan bir diğer ise glisemik indeks konusudur. Glisemik indeks gıdaların kan şekerini yükseltme hızını denilmektedir. Gıdalar eşit miktarda karbonhidrat içeriyor olsalar dahi yiyeceklerin kan şekerini artırma etkileri birbirine göre farklılık göstermektedir. Bunun nedeni ise gıdalarda yer alan karbonhidratların farklı hızlarda sindirilmesi ve emilmesidir.

Glisemik indeks değerlerine göre farklı sınıflara ayrılmaktadır. Bu sınıflar ise düşük, orta ve yüksek. Evde vücut geliştirme yapanlar bunlara arasından düşük sınıflı glisemik indeks tercih edilmelidir. Düşük düşük glisemik indeks kan şekerini daha yavaş yükseltmektedir. Özellikle posalı yiyecekler düşük glisemik indekse sahiptir.

Yüksek glisemik indeksli gıdaların tercih edilmemesinin asıl nedeni erken yaşlanmaya neden olmasıdır. Erken yaşlanmayı kimse tercih etmeyeceği için yüksek glisemik indeksli besinlerden uzak durulmaktadır. Bu besinler ise beyaz unlu gıdalar, pirinç, patates, şeker katkılı yiyecekler vb. gıdalardır. Ayrıca kuru üzüm ve kuru kayısı gibi gıdalarda yüksek glisemik indeksli gıdalardır.

Besinlerdeki glisemik indeks hesaplaması yapılırken gıdaların mideden boşalma hızları göz önüne alınmaktadır. Ayrıca sindirilebilirlikde göz önüne alınmaktadır. Mideden yavaş boşalan besinler her zaman kan şekerini daha yavaş yükseltmektedir. Eğer Evde kas yapma ile uğraşıyorsanız o zaman glisemik indeks hesaplamasında bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin, protein bakımından zengin olan soyanın glisemik indeksi düşüktür ancak protein bakımından zayıf olan pirinçte ise glisemik indeks yüksektir.

Glisemik indeks diyet programlarından gıdalar karbonhidrat içeriklerine göre numaralandırılırlar. Bu programda numarası yüksek olan gıdalar mideyi hızlı bir şekilde terk eder. Gıdalar içerisinde yer alan glikoz, früktoz ve sakkaroz bağırsaklarda parçalanarak vücuda kazandırılır. Bu nenle bağırsaklarda kana karışan şeker miktarı çok yüksek olur. Bunun sonucunda da açlık hissi oluşmaya başlar. Pankreas kandaki bu şeker miktarını azaltmak içinse aşırı miktarda insülin salgılamaya başlar. İnsülin hormonu salgılanınca da damarları koruyan kolesterolüm miktarı azalmaya başlar. İşte bu yüzden Evde vücut geliştirme yapanlar düşük glisemin indeksli gıdaları tüketmeye özen göstermelidirler. Ayrıca diyet programları yapılırken de buna dikkat edilmesi gerekilmektedir. Buna dikkat ettiğiniz zaman hem sağlıklı beslenmiş hem de vücudunuzu korumuş olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan “Evde Vücut Geliştirmede Kreatin Etkisi” adlı makelemizde kreatinin vücut gelişimine etkisi üzerine konuştuk.

About MasterBodybuilder

Check Also

Vücut geliştirmede beslenmenin önemi

Vücut Geliştirmede 10 Altın Besin

Vücut geliştirme sporuyla uğraşanlar şunu çok iyi bilirler.Yemek yoksa gelişmek te yok! Bu makalemizde biz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir